Ma­ri­an­na Kals­ke

Oli syk­syi­nen päi­vä ja ran­taan vie­vä hiek­ka­tie oli peit­ty­nyt mär­kiin leh­tiin. Hei­nä kas­voi val­toi­me­naan ja ta­va­raa lo­jui hu­jan ha­jan. Mar­le­ne Mic­hels­son kat­se­li nä­kyä ja tun­si rau­haa. Hän oli haa­veil­lut pit­kään muu­tos­ta ve­den ää­rel­le, ja nyt hän oli löy­ty­nyt paik­ka, jos­sa unel­man voi­si to­teut­taa. Ei­kä hä­nen tar­vin­nut to­teut­taa unel­maan­sa yk­sin, sil­lä vie­rel­le oli löy­ty­nyt puo­li­so Har­ri Val­ko­nen, jon­ka pe­räs­sä Mar­le­ne oli oi­ke­as­taan tul­lut­kin Puu­ma­laan.

Mar­le­ne ja Har­ri ta­pa­si­vat alun pe­rin yh­tei­sen ys­tä­vän kaut­ta. En­sim­mäi­sil­lä tref­feil­lä vuon­na 2021 Har­ri vei Mar­le­nen aje­lul­le Mik­ke­lin asun­to­mes­su­a­lu­eel­le. Sil­loin sel­vi­si, et­tä mo­lem­mat haa­vei­li­vat hir­si­ta­los­ta Sai­maan ran­nal­la. Pian Har­ri ky­syi Mar­le­nea nai­sys­tä­väk­seen. Mar­le­ne ar­vos­ti suo­raa ky­sy­mys­tä, ja vas­ta­si myön­tä­väs­ti. Toi­sen ker­ran hän vas­ta­si myön­tä­väs­ti vii­me hel­mi­kuus­sa pa­rin men­nes­sä nai­mi­siin. Lo­pul­ta en­sim­mäis­ten tref­fien unel­ma­kin kävi to­teen.

– Tämä ei ole hir­si­ta­lo, mut­ta tääl­lä voi sil­ti elää ve­den ää­rel­lä, Mar­le­ne ker­too idyl­li­sen ke­sä­pai­kan te­ras­sil­la.

Paik­ka on muut­tu­nut val­ta­vas­ti sii­tä, kun Mar­le­ne kävi ton­til­la syk­syi­se­nä päi­vä­nä. Tuon päi­vän jäl­keen hän soit­ti vä­lit­tä­jäl­le ja toi Har­rin kat­so­maan tont­tia. Ky­sees­sä oli re­mont­ti­koh­de, ei­kä vä­lit­tä­jä vai­kut­ta­nut toi­veik­kaal­ta.

– Täs­sä oli ris­ki, et­tä koko talo oli­si jou­dut­tu pur­ka­maan. Otim­me tie­toi­sen ris­kin ja ajat­te­lim­me, et­tä jos se pu­re­taan, niin olem­me sit­ten vaik­ka sau­na­mö­kis­sä, Mar­le­ne muis­te­lee.

Sau­na­mök­kiin ei lo­pul­ta tar­vin­nut muut­taa, ja ul­koi­ses­ti paik­kaa on vai­kea us­koa pur­ku-uhan al­la ol­leek­si. Ma­ta­lat pu­nai­set ra­ken­nuk­set näyt­tä­vät sil­tä kuin oli­si­vat ai­na kuu­lu­neet mai­se­maan. Pi­ha­maal­la ko­mei­le­vat Mar­le­nen te­ke­mät suu­ret kla­pi­pi­not. Län­si­ran­nal­la si­jait­se­val­le suo­jai­sal­le ton­til­le pais­taa au­rin­ko koko päi­vän ajan, ja pil­vi­se­nä­kin il­ta­päi­vä­nä kuk­kien ko­ris­ta­mal­la te­ras­sil­la on läm­min is­tua. Työ­tä ke­sä­paik­ka on vaa­ti­nut, mut­ta Mar­le­ne ja Har­ri tun­nus­tau­tu­vat te­ki­jäih­mi­sik­si. He naut­ti­vat re­mon­toin­nis­ta ja puu­has­te­lus­ta yh­des­sä.

– Kyl­lä­hän sen näki, et­tä työ­tä täs­sä on, mut­ta tont­ti on kui­ten­kin erit­täin hy­väl­lä pai­kal­la. Tuo ve­si­a­lue on Nais­ten­ve­si, Sai­maan puh­taim­pia ve­siä, Har­ri se­lit­tää.

Vaik­ka ke­sä­pai­kal­la riit­tää töi­tä, Har­ri ja Mar­le­ne ei­vät vai­ku­ta lain­kaan stres­saan­tu­neil­ta, päin­vas­toin.

– Ei meil­lä ole kii­re mi­hin­kään. Vä­lil­lä teh­dään ja vä­lil­lä ol­laan te­ke­mät­tä. Tääl­lä voi teh­dä asi­oi­ta omaan tah­tiin, Mar­le­ne sa­noo.

Kun Mar­le­ne lä­hes vuo­si sit­ten ir­ti­sa­nou­tui työs­tään kah­vi­las­sa, päät­ti hy­pä­tä tun­te­mat­to­maan ja muut­taa Puu­ma­laan, etä­suh­de muut­tui yh­tei­sek­si ar­jek­si. Työ Sav-Yachts-ve­ne­kor­jaa­mol­la pi­tää Har­rin kii­rei­se­nä päi­vi­sin, mut­ta Mar­le­nel­la on enem­män va­paut­ta suun­ni­tel­la ar­ke­aan ku­ten ha­lu­aa. Uu­si paik­ka­kun­ta on teh­nyt elä­mäs­tä hi­taam­paa, ei­kä hän enää suun­nit­te­le va­paa­päi­vi­ään täy­teen oh­jel­maa. Keik­ka­töi­tä hän te­kee Mir­rin ja Min­tun puu­tar­hal­la ja kuk­ka­kau­pas­sa sekä per­he­ko­dis­sa. Moni tut­ta­va kyl­lä epäi­li työl­lis­ty­mis­tä pie­nel­lä paik­ka­kun­nal­la, mut­ta Mar­le­ne oli val­mis nä­ke­mään asi­an eteen vai­vaa.

Il­tai­sin pa­ris­kun­ta on tut­tu näky lenk­ki­po­luil­la ja kun­to­sa­lil­la. Ve­den ää­rel­tä on löy­ty­nyt myös uu­si yh­tei­nen har­ras­tus, sil­lä Mar­le­ne on is­tut­ta­nut Har­riin ka­las­tus­ki­pi­nän. Lap­suu­ten­sa Puu­ma­las­sa Sai­maan ran­nal­la viet­tä­nyt Har­ri ei ole kos­kaan ol­lut in­no­kas ka­las­ta­ja, mut­ta ke­sä­pai­kan edus­tal­la si­jait­se­vat ka­la­ve­det ovat saa­neet mie­len muut­tu­maan.

– Lap­se­na olen yrit­tä­nyt, mut­ta sil­loin ei ole oi­kein tul­lut ka­laa. Tääl­tä taas saa mel­kein ai­na hau­kea, Har­ri ker­too.

Oman maan ja lä­hi­ve­sien an­ti­mis­ta syn­tyy herk­ku­ja ke­sä­pai­kan te­ras­sin kaa­sug­ril­lil­lä. Mar­le­ne on iloi­nen, et­tä ny­ky­ään pari voi syö­dä puh­das­ta lä­hi­ruo­kaa omal­la te­ras­sil­laan myö­häi­seen syk­syyn saak­ka.

– Mi­nus­ta on iha­naa, et­tä Har­ri­kin ar­vos­taa lä­hi­ruo­kaa ja it­se­vil­je­lyä, kos­ka se on ol­lut osa hä­nen lap­suut­taan. Hän ei kos­kaan sano mi­nul­le, et­tä on­ko jär­keä lait­taa omia si­pu­lei­ta, kun kau­pas­ta saa hal­vem­mal­la, Mar­le­ne ke­huu.

Ke­sä­pai­kal­la on koko ajan suun­nit­teil­la uu­sia pro­jek­te­ja, mut­ta luon­nos­ta naut­ti­mi­nen ja rau­hoit­tu­mi­nen ovat tär­keä osa ar­kea. Har­ril­le ym­pä­röi­vä luon­to tuo pal­jon hy­viä muis­to­ja lap­suu­des­ta. Mar­le­ne on puo­les­taan huo­man­nut lii­kut­tu­van­sa yhä use­am­min.

–Vä­lil­lä täy­tyy ni­pis­tää it­se­ään, et­tä on­ko tämä tot­ta. Luon­non­lä­hei­syys ja kaik­ki se kau­neus lii­kut­taa, Mar­le­ne sa­noo.

Mar­le­ne on ak­tii­vi­nen ja toi­me­li­as ih­mi­nen, Har­ri taas rau­hal­li­sem­pi ja ”jär­jen ää­ni”, ku­ten Mar­le­ne hän­tä ku­vai­lee. Voi­si ku­vi­tel­la, et­tä pie­ni paik­ka­kun­ta sai­si so­si­aa­li­sen Mar­le­nen tyl­sis­ty­mään. Ei­kö hän kai­paa Ete­lä-Suo­meen jää­nei­tä ys­tä­vi­ään? Pu­he­lin­lin­jat käy­vät kuu­mi­na, ei­kä hän koe vä­li­mat­kaa ylit­se­pää­se­mät­tö­mäk­si.

– Mi­nul­la on pal­jon ys­tä­viä Ete­lä-Suo­mes­sa, ja hei­tä on jo­nok­si saak­ka tu­los­sa ky­lään.

Har­ri oli kyl­lä val­mis muut­ta­man ete­lään Mar­le­nen luok­se, mut­ta Mar­le­ne oli tois­ta miel­tä. Hän ku­vai­lee muut­to­aan Sai­maan ran­nal­le elä­män­sä par­haak­si pää­tök­sek­si.

– Minä ha­lu­sin ete­läs­tä pois. Olen haa­veil­lut koko elä­mä­ni, et­tä voi­sin asua ve­den ää­rel­lä. Olin suun­ni­tel­lut te­ke­vä­ni kaik­ke­ni, et­tä voin to­teut­taa unel­man. Sit­ten ta­pa­sin Har­rin ja se meni niin kuin oli tar­koi­tet­tu, Mar­le­ne ker­too.

– Olen aja­tel­lut, et­tä tä­män pai­kan kuu­lui­kin löy­tyä tä­hän. Tämä on hie­no paik­ka ol­la ja elää, Har­ri komp­paa.

Yk­si unel­ma on to­teu­tu­nut, ja elä­mä vai­kut­taa täl­lä het­kel­lä on­nel­li­sel­ta. Jo­nain päi­vä­nä pari ha­lu­aa viet­tää tal­vi­kuu­kau­sia läm­pi­mäs­sä, mut­ta täl­lä het­kel­lä he kes­kit­ty­vät naut­ti­maan ke­sä­pai­kan rau­has­ta, uu­sis­ta pro­jek­teis­ta ja elä­mäs­tä ve­den ää­rel­lä.

– Kun pe­ru­sa­si­at ovat hy­vin ja saa ol­la ter­vee­nä, sii­nä on jo tosi pal­jon, Har­ri tii­vis­tää.