Hanna-Mari Tyrväinen
Kino Saimaa huomioi viime lauantaina perheiden pienimmät järjestämällä elokuvateatterissa ensimmäistä kertaa Taaperokinon. Elokuvateatterin valloitti iltapäivällä lasten suosikki Aarne Alligaattori ja näytökseen myytiin parikymmentä lippua.
Yleensä elokuvaa katsotaan pimennetyssä salissa, jokainen omalla paikallaan istuen, äänentoiston ollessa melko voimakas. Taaperokinossa elokuvan äänenvoimakkuutta oli laskettu normaalia alemmas ja elokuvaa katsottiin vain osittain pimennetyssä salissa. Lisäksi lapset saivat liikkua vapaasti elokuvasalissa.
Animaatioelokuvan päätähti seikkaili viidakkoystäviensä kanssa monenlaisia haasteita kohdaten. Elokuva koostui lyhyistä tarinoista ja ystävysten menoa vauhdittivat mukaansatempaavat musiikkikappaleet.
– Kaikille sallittuja lastenleffoja on tarjolla melko vähän. Aarne Alligaattori -elokuva sopii mainiosti myös perheen pienimpien ensimmäiseksi elokuvateatterikokemukseksi, kertoo Kino Saimaan yrittäjä Mika Luukkonen.
Pikkulapsille suunnatun elokuvanäytöksen suunnitteli Kino Saimaan projektoria pyörittävä Roope Vidman. Ajatus sai alkunsa siitä, että kyseinen piirroshahmo on hänen 11 kuukautta vanhan Miro-serkkunsa suosikkihahmo.
– Kuulin, että muutkin pienet tykkäävät tästä tosi paljon. Sitten huomasin marraskuussa elokuvan trailerin ja siitä idea sai alkunsa. Mikakin oli sitä mieltä, että voidaan kokeilla, miten tämä toimii, kertoo Vidman.
Vidman antoi Mirolle ja hänen äidilleen Eeva-Liisa Korhoselle elokuvaliput joululahjaksi.
Miro saapui elämänsä ensimmäiseen elokuvanäytökseen juuri päiväunilta herättyään.
– Hän katsoo Aarne Alligaattoria Youtubesta ja alkaa aina tanssia musiikin tahdissa. Se rallatus soi meillä korvamatona koko ajan. Jos hän menee siskolleni hoitoon, sielläkin laitetaan Aarne soimaan, jos tulee äitiä ikävä. Se toimii, toteaa Korhonen.
Toisinaan alligaattori toimii kotona hetken ”lapsenvahtina” juuri sen aikaa, että äiti ehtii täyttää astianpesukoneen.
– Se on hyvä, että elokuvan myötä tulee nyt ihan uusia kappaleita.
Myös Asta Kuronen toi pian kaksi vuotta täyttävän Santerin ensimmäistä kertaa elokuviin.
– Lähdettiin kokeilemaan. Hän ei seuraa kotona televisiota ollenkaan, joten on vähän arvoitus, miten hän viihtyy täällä. Meillä on mukana pikkuisen poppareita ja smoothieta, että kyllä hän ainakin vähän aikaa malttaa istua, toteaa Kuronen.
Kuuden vanha Enni Kirves oli käynyt aiemmin Imatralla elokuvissa, mutta Puumalassa hän oli elokuvissa ensimmäistä kertaa yhdessä mummonsa Sinikka Tarhosen kanssa.
– Aarne Alligaattori on tällainen lempeä lasten elokuva. Toivottavasti näitä saadaan lisää jatkossakin, Tarhonen ehtii sanoa juuri ennen salin hämärtymistä.
Miro jaksaa katsoa elämänsä ensimmäistä elokuvaa laajakankaalta 20 minuuttia, kunnes päärynäsose haihduttaa päiväunien rippeet ja hän lähtee Santerin kanssa tutkimaan yhdessä auditoriota. Pieni poika havahtuu välillä valkokankaalla olevaan tuttuun hahmoon ja musiikkikohdissa alkaa tietenkin jälleen tanssittaa.


