Ke­vääl­lä 2026 val­mis­tuu noin 26 500 uut­ta yli­op­pi­las­ta, mikä on noin 1100 enem­män kuin ke­vääl­lä 2025. Yli­op­pi­lai­ta val­mis­tuu vie­lä li­sää, kun ko­ke­laat saa­vat puut­tu­vat opin­ton­sa suo­ri­tet­tua. Yli­op­pi­lai­den ni­met jul­kais­taan tiis­tai­na, kun leh­ti läh­tee pai­noon.

Kaik­ki yli­op­pi­las­tut­kin­non hy­väk­sy­tyt ar­vo­sa­nat ker­to­vat sii­tä, et­tä ko­ke­las on omak­su­nut lu­ki­on ope­tus­suun­ni­tel­man mu­kai­set tie­dot ja tai­dot. Ke­vään 2026 yli­op­pi­lai­den ar­vo­sa­na­pis­te­mää­räl­tään pa­ras tut­kin­to­to­dis­tus on 110 pis­tet­tä, jon­ka sai yk­si ko­ke­las. Sama ko­ke­las ke­rä­si myös tänä ke­vää­nä val­mis­tu­neis­ta yli­op­pi­lais­ta suu­rim­man lau­da­tu­rien mää­rän, mikä on 14. Ny­kyi­ses­sä tut­kin­to­ra­ken­tees­sa ko­ke­las voi suo­rit­taa sa­mas­sa tut­kin­to­ai­nees­sa usei­den op­pi­mää­rien ko­kei­ta.

Puu­ma­la-leh­des­sä on tuo­reen puu­ma­la­lai­sen yli­op­pi­laan haas­tat­te­lu en­si vii­kon leh­des­sä. Toi­mi­tus ha­lu­aa muis­tut­taa, et­tä suu­rin osa meis­tä on sel­viy­ty­nyt elä­mäs­tä kes­kin­ker­tai­sin ar­vo­sa­noin ja mitä eri­lai­sim­min tut­kin­noin.

Tär­kein­tä on, et­tä me­nes­tyy oman elä­män­sä ar­jen san­ka­ri­na.

Uu­si toi­mit­ta­jam­me ha­lu­aa nos­taa yhä enem­män ar­jen san­ka­rei­ta esiin pai­kal­lis­leh­des­sä, ku­ten hän si­vul­la kol­me ole­vas­sa ju­tus­sa sa­noo.

Vink­kaa siis roh­ke­as­ti oman elä­mä­si ta­ri­nois­ta meil­le toi­mi­tuk­seen!

Tii­na Judén

pää­toi­mit­ta­ja